Czyszczenie przepływomierza – jak i czym go wyczyścić

Jak wyczyścić przepływomierz?

Rolą przepływomierza jest pomiar ilości powietrza, trafiającej do silnika. Dzięki temu komputer jest w stanie dobrać odpowiednią dawkę paliwa, zapewniającą optymalne spalanie. Uszkodzenie przepływomierza zaburzy zatem prawidłową pracę silnika. Regularne czyszczenie może w znacznym stopniu przedłużyć żywotność przepływomierza. Jak wyczyścić przepływomierz i co warto wiedzieć przed rozpoczęciem?

czyszczenie przeływomierza

Kiedy przepływomierz może wymagać czyszczenia

Najlepszą okazją do wyczyszczenia przepływomierza jest wymiana filtra powietrza, która powinna odbywać się podczas każdego serwisu olejowego. Z uwagi na to, iż wymiana oleju jest wykonywana zazwyczaj w warsztacie, może to generować dodatkowy koszt. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wyczyścić go na własną rękę po powrocie z serwisu.

W przypadku problemów z funkcjonowaniem przepływomierza, czyszczenie urządzenia może przywrócić jego sprawność. Dlatego warto wstrzymać się z wymianą tego podzespołu i odłożyć ją do momentu, gdy czyszczenie przepływomierza nie przyniesie oczekiwanych skutków.

Uszkodzony przepływomierz stwarza ryzyko gaśnięcia samochodu w ostatnim etapie hamowania np. przy dojeździe do skrzyżowania. Problemy z przepływomierzem mogą przejawiać się również poprzez „szarpanie” silnika czy wzrost spalania.

Błędny pomiar ilości powietrza może być efektem zabrudzenia czujnika w przepływomierzu masowym. Wyczyszczenie go może przywrócić sprawność podzespołu.

Czym czyścić przepływomierz

Zasadniczo najlepiej zastosować dedykowany do tego preparat do czyszczenia przepływomierza. Możliwe jest również czyszczenie przepływomierza zmywaczem do hamulców lub środkiem do czyszczenia styków elektrycznych tzw. contact cleaner. Wymienione środki dostępne są w sprayu, najczęściej ze specjalną rurką do aplikacji w zestawie, co znacznie ułatwi dostęp do czujnika oraz jego czyszczenie.

W ostateczności można również przeprowadzić czyszczenie przepływomierza benzyną ekstrakcyjną. Nie jest to jednak sposób bezkontaktowy – należy nanieść ją na wacik, a następnie przetrzeć styk. Zbyt mocny nacisk może spowodować jego uszkodzenie, dlatego nie zaleca się tej metody.

Zdecydowanie złym pomysłem jest czyszczenie przepływomierza wielofunkcyjnymi środkami smarnymi i penetrującymi w sprayu.

Po zaopatrzeniu się w odpowiedni środek do czyszczenia przepływomierza można wykonać ten proces bezpiecznie i sprawnie.

Jak wyczyścić przepływomierz krok po kroku

Czyszczenie przepływomierza musi odbywać się na zgaszonym i zimnym silniku.

  1. Pierwszym krokiem jest wyjęcie filtra powietrza, za którym znajduje się przepływomierz.
  2. Po dostaniu się do przepływomierza należy odpiąć przymocowane do niego złącze. Nie należy w żadnym wypadku dotykać styku złącza.
  3. Jeżeli konstrukcja umożliwia bezpośredni dostęp do czujnika przepływomierza, można dokonać czyszczenia bez wyciągania go. W przeciwnym wypadku należy wyjąć przepływomierz. Może się okazać również, że dostęp do czujnika przepływomierza będzie możliwy dopiero po wyjęciu go z obudowy.
  4. Po dostaniu się do czujnika przepływomierza należy spryskać go preparatem i pozostawić na chwilę, aby środek mógł zadziałać. Czynność powtarzamy do momentu, gdy czujnik będzie całkowicie czysty.
  5. Następnie trzeba pozostawić przepływomierz na kilka minut do całkowitego odparowania preparatu. Nie wolno go niczym przecierać ani przedmuchiwać sprężonym powietrzem.
  6. Na koniec należy złożyć, zamontować i podłączyć przepływomierz w ten sam sposób, w jaki był zamocowany wcześniej.

Przy czyszczeniu przepływomierza warto również czyścić przepustnicę. Prace należy wykonywać w dobrze oświetlonym miejscu, wolnym od pyłów.