Ile kosztuje lakierowanie auta w 2024?

Malowanie auta – jakich cen można spodziewać się w 2024?

Na pytanie „Ile kosztuje lakierowanie samochodu” nie sposób odpowiedzieć w prosty sposób. Cena lakierowania jednego elementu np. błotnika to zazwyczaj kilkaset złotych. Malowanie całego samochodu należy natomiast liczyć w tysiącach, a czasem nawet w dziesiątkach tysięcy złotych. Każdy przypadek jest wyjątkowy. Należy uwzględnić m.in. rodzaj lakieru i technikę jego aplikacji oraz to, jak bardzo uszkodzony jest lakier na elemencie do malowania. Jakie są orientacyjne ceny lakierowania samochodu lub jego pojedynczych elementów?

Ile kosztuje lakierowanie auta

Ile kosztuje malowanie auta? Orientacyjne ceny w 2024 roku

Cena malowania całego nadwozia w popularnych modelach samochodów to około 8-14 tysięcy złotych, koszt malowania małych samochodów kompaktowych może być trochę niższy – około 5-7 tysięcy. W przypadku większych samochodów osobowych należy natomiast liczyć się z przeciętnym wydatkiem na poziomie 13-20 tysięcy złotych i więcej. Na tak szeroki przedział cen wpływa przede wszystkim lokalizacja warsztatu. Ceny w mniejszych miejscowościach są z reguły niższe. W najbardziej renomowanych serwisach w dużych miastach z pewnością będzie najdrożej.

Koszt malowania jednego mniejszego elementu jak np. listwa drzwi to około 300-450 złotych. Lakierowanie malutkiego detalu jak np. zaślepka haka holowniczego jest zwykle nieco tańsze i zamyka się w około 100-150 złotych. Malowanie dachu to wydatek zaczynający się od około 1500-1800 złotych. Około 800-1200 złotych należy zazwyczaj zapłacić za lakierowanie błotnika, zderzaka, klapy bagażnika czy drzwi.

Ostateczna cena lakierowania samochodu jest oczywiście uzależniona od liczby elementów do pomalowania. Najdroższe będzie malowanie całego samochodu w celu zmiany jego koloru. Malowanie całego auta na ten sam kolor jest zwykle tańsze. Na koszt lakierowania wpływa nie tylko kolor, ale również typ lakieru – metaliczny, perłowy, niemetaliczny, matowy. Różne typy lakieru różnią się metodami aplikacji na karoserię, co przekłada się na cenę usługi. Najdroższe jest malowanie nietypowym lakierem – neon, kameleon lub z efektem rdzy – zwykle zwiększa to kwotę na rachunku o dodatkowe kilka-kilkanaście procent.

Alternatywą dla lakierowania może być kupno całego elementu karoserii i jego wymiana na nowy. Oczywiście to rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w powszechnie spotykanych modelach aut pomalowanych na kolor czarny, srebrny oraz biały. Jednak jeżeli stoimy przed naprawą uszkodzonego elementu karoserii, warto sprawdzić, czy nie uda się kupić go w internecie lub na okolicznym szrocie samochodowym i porównać cenę z kosztem naprawy.

Malowanie auta

Ile trwa lakierowanie samochodu?

Malowanie całego samochodu to złożony proces wymagający demontażu poszczególnych elementów. Dlatego liczy się również marka i model pojazdu – modele, w których demontaż poszczególnych elementów jest bardziej złożony, wymagają większego nakładu pracy. Lakierowanie całego samochodu trwa około 2-3 tygodni, jeden mniejszy element wymaga 1-2 dni pracy, większy fragment jak np. drzwi zajmuje około 4-5 dni. Każdy element musi być wcześniej przygotowany do lakierowania, co jest dosyć czasochłonne. Ponadto należy uwzględnić czas schnięcia warstw lakieru. W efekcie w niektórych przypadkach właściciel poznaje cenę dopiero po wykonaniu usługi w zależności od tego, ile czasu i pracy wymagał dany egzemplarz samochodu.

Fragmenty nadwozia są najpierw szlifowane. Jeżeli powodem malowania jest uszkodzenie elementu, to należy uzupełnić ubytki w karoserii. Kolejnym krokiem jest oczyszczanie i odtłuszczanie. Następnie nakładany jest podkład. Gdy element wyschnie, należy go lekko zmatowić, ponownie odtłuścić i można przystąpić do malowania. Następnie nakłada się lakier właściwy i bezbarwny zabezpieczający. Ilość warstw lakieru jest uzależniona m.in. od typu lakieru czy zaleceń producenta pojazdu.

Doraźny sposób na małe rysy, czyli markery do lakieru

Jeżeli na którymś z elementów samochodu pojawią się drobne rysy, można doraźnie zlikwidować je za pomocą markerów do lakieru. To tania metoda, która przynosi zaskakująco dobre efekty, ale nie jest ona szczególnie trwała. Marker zawiera wosk lub żywicę w odpowiednim kolorze, która po nałożeniu na rysę wygładza jej powierzchnię. Wosk jednak wypłukuje się z czasem wskutek deszczu czy mycia. Pozwala to jednak odłożyć lakierowanie na jakiś czas, bez konieczności patrzenia na zarysowany element.

A może oklejenie samochodu folią będzie lepszym rozwiązaniem?

Z uwagi na to, że całkowita zmiana koloru pojazdu jest zdecydowanie najdroższą opcją lakierowania, warto rozważyć alternatywną metodę na odświeżenie wyglądu naszego samochodu – oklejanie folią. To rozwiązanie stosowane od wielu lat – początkowo przede wszystkim wykorzystywano folię do umieszczania reklam na karoserii samochodu. Koszt oklejania folią zaczyna się od około 3500 złotych za mały samochód i sięga około 7-10 tysięcy złotych w przypadku dużych samochodów luksusowych i SUV-ów.