Jak odpowietrzyć sprzęgło – porady i wskazówki

Odpowietrzanie sprzęgła krok po kroku

Wśród napraw i czynności serwisowych, które jesteśmy w stanie przeprowadzić na własną rękę, można zdecydowanie wymienić odpowietrzanie sprzęgła. Oczywiście, mówimy o kierowcy, który jest za pan brat z zestawem kluczy i lubi „pogrzebać” przy samochodzie. Jeżeli tak, to poniższy artykuł podpowie jak odpowietrzyć sprzęgło.

pedał sprzęgła

Zapowietrzone sprzęgło – objawy

Jak rozpoznać zapowietrzone sprzęgło? Główną oznaką tej przypadłości jest niewłaściwa praca pedału sprzęgła. Jeżeli po wciśnięciu i odpuszczeniu nacisku na pedał nie wraca on na swoją pozycję lub robi to z opóźnieniem, konieczne może być odpowietrzenie sprzęgła.

O zapowietrzeniu świadczyć może również nieprawidłowa praca samego sprzęgła. Jeżeli zmianie biegów towarzyszą poważne problemy, przyczyną może być właśnie zapowietrzone sprzęgło. Może to być oczywiście skutkiem poważniejszych awarii. Nie zaszkodzi jednak w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w układzie płynu hamulcowego nie zebrało się powietrze. Może się okazać, że kosztowne i czasochłonne naprawy wcale nie będą konieczne.

Jak przygotować się do odpowietrzania sprzęgła

Sprzęgło hydrauliczne korzysta z tego samego układu hydraulicznego co hamulce. Poniższa instrukcja będzie pomocna w autach, w których występuje ten rodzaj konstrukcji.

Przed rozpoczęciem odpowietrzania należy się do tej czynności przygotować – poza odpowiednim dla pojazdu zestawem kluczy konieczne będą:

– kanał oraz podnośnik – zawór odpowietrzający znajduje się na siłowniku sprzęgła zlokalizowanym czasem pod samochodem. Dlatego konieczny może być swobodny dostęp do podwozia. Nie jest to jednak zasadą, w wielu modelach samochodów możliwy jest dostanie się do niego przez maskę. Warto zatem sprawdzić szczegóły konstrukcyjne swojego pojazdu przed przystąpieniem do odpowietrzania sprzęgła.

płyn hamulcowy – konieczne będzie uzupełnienie poziomu płynu hamulcowego, który jest odprowadzany wraz z powietrzem.

– druga osoba do pomocy – powietrze z układu wypychane jest poprzez nacisk na pedał, więc konieczna będzie asysta osoby, która wciśnie go w odpowiednim momencie.

– zbiornik na odessany płyn hamulcowy z przeźroczystą rurką – rurka musi być dopasowana rozmiarem do zaworów odpowietrzających. Przez jej ściankę będzie można dostrzec, czy odsysany płyn hamulcowy jest już pozbawiony pęcherzyków powietrza.

Bezpieczne odpowietrzanie sprzęgła – uwaga na płyn hamulcowy!

Płyn hamulcowy wykorzystywany przez układ sprzęgła jest substancją silnie szkodliwą. Płyn jest żrący i po przedostaniu się do ust bądź na błony śluzowe może wyrządzić poważne szkody zdrowotne. Ponadto może uszkodzić lakier oraz inne wrażliwe elementy auta. Dlatego należy obchodzić się z nim nadzwyczaj ostrożnie. Jak odpowietrzyć sprzęgło bezpiecznie? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w gogle i rękawice ochronne.

Jak odpowietrzyć sprzęgło – opis krok po kroku

1. Pierwszym krokiem jest uzupełnienie płynu hamulcowego w zbiorniku wyrównawczym. Po dokonaniu tej czynności poziom płynu powinien zrównać się ze wskaźnikiem MAX na zbiorniku. W trakcie odpowietrzania jego poziom spadnie. Dlatego należy kontrolować ilośc płynu w zbiorniku w trakcie odpowietrzania sprzęgła.

2. Kolejnym krokiem jest dostanie się do odpowietrzników – na zacisku hamulca w lewym przednim kole oraz siłowniku sprzęgła. Dostęp do pierwszego z nich możliwy jest po zdjęciu koła z piasty. Dotarcie do drugiego może być bardziej problematyczne. W niektórych samochodach można to zrobić przez maskę. Przykładowo w silniku 1.9 TDI koncernu VW należy w tym celu zdemontować filtr powietrza, pod którym zlokalizowany jest siłownik. Może się jednak okazać, że aby dostać się do siłownika sprzęgła, konieczny będzie wjazd autem na kanał i zdemontowanie dolnej osłony silnika.

3. Odpowietrzanie sprzęgła rozpoczynamy od ściągnięcia osłon przeciwpyłowych z obydwu zaworów odpowietrzających.

4. Następnie sprawdzamy, czy odpowietrzniki dają się odkręcić bez oporu. Nie należy przesadzać z zakresem obrotu. Nie mają się one w tym momencie otworzyć całkowicie. Ma to jedynie zweryfikować czy były dokręcone bądź nie są zapieczone.

5. Jeżeli zawory odpowietrzające hamulca i siłownika sprzęgła pracują właściwie, umieszczamy rurkę na pierwszym z nich – hamulcowym. Następnie odkręcamy zawór, po czym druga osoba naciska na pedał hamulca. Spowoduje to przepływ płynu hamulcowego przez rurkę do zbiornika na jej drugim końcu.

zacisk hamulcowy

6. Następnie zakręcamy odpowietrznik na zacisku i odpuszczamy nacisk na pedał hamulca. Gdy hamulec wróci na swoją pozycję, trzeba znowu odkręcić odpowietrznik, wcisnąć hamulec, zakręcić odpowietrznik, odpuścić hamulec.

7. Czynności w tej kolejności powtarzamy do momentu, gdy przez ściankę rurki widoczny będzie już tylko płyn hamulcowy – bez pęcherzyków powietrza. Na końcu zakręcamy zawór odpowietrznika.

8. Po zakręceniu zaworu na hamulcu kolejną rurkę do odpowietrzania umieszczamy na odpowietrzniku siłownika sprzęgła. Następnie odkręcamy obydwa odpowietrzniki, a następnie polecamy wcisnąć pedał hamulca. Spowoduje to wtłoczenie płynu do układu sprzęgła, a w zbiorniczku wyrównawczym pojawią się pęcherzyki powietrza wypchnięte z układu.

9. Przed odpuszczeniem pedału trzeba zakręcić odpowietrznik na hamulcu. Gdy hamulec wróci na swoją pozycję, znów odkręcamy odpowietrznik na hamulcu, wciskamy pedał, zakręcamy odpowietrznik. Czynności powtarzamy obserwując zbiorniczek wyrównawczy płynu hamulcowego, w którym pojawią się wypchnięte z układu pęcherzyki powietrza.

10. Po usunięciu powietrza z układu – gdy pęcherzyki przestaną wypływać do zbiorniczka – należy zakręcić obydwa zawory i uzupełnić płyn hamulcowy do maksymalnego poziomu. Na koniec pozostaje przykręcić koło oraz pozostałe elementy samochodu, które zdemontowaliśmy, aby dostać się do siłownika sprzęgła.

11. Zanim wrócimy do użytkowania pojazdu, musimy zweryfikować podczas ostrożnej jazdy próbnej, czy sprzęgło i hamulce pracują poprawnie.

Powyższe czynności mogą podpowiedzieć nam jak odpowietrzyć sprzęgło. Z uwagi na różnice konstrukcyjne pomiędzy modelami samochodów mogą nie sprawdzić się w przypadku każdego pojazdu. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności i nie znamy swojego auta dosyć dobrze, nie powinniśmy przystępować do odpowietrzania sprzęgła na własną rękę. W takiej sytuacji lepiej powierzyć auto profesjonalistom. Pojazd również nie powinien być zanadto zaawansowany technologicznie. W przeciwnym wypadku do odpowietrzenia sprzęgła może być konieczne użycie komputera.