Mandat za przekroczenie prędkości – taryfikator na 2024 rok

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości w 2024 roku?

W ostatnich latach stawki mandatów znacząco wzrosły. W 2022 roku maksymalna wysokość mandatu zwiększyła się aż dziesięciokrotnie – z 500 zł do 5000 zł. W przypadku zsumowania wykroczeń wartość mandatu może osiągnąć 6000 zł. Jeżeli kierowca odmówi mandatu i sprawa trafi na wokandę, to kara może opiewać nawet na 30 000 zł. Ponadto od 14 marca 2024 roku kierowcy złapani „na podwójnym gazie” muszą liczyć się z możliwością utraty pojazdu. Poniżej prezentujemy, jak wygląda taryfikator mandatów za prędkość po wszystkich wprowadzonych zmianach.

Mandat za przekroczenie prędkości 2024

Mandat za przekroczenie prędkości – łamanie przepisów zdecydowanie się nie opłaca

Zbyt szybka jazda jest powszechnym powodem kolizji oraz wypadków. Surowe kary za brawurę za kierownicą mają na celu ograniczenie ilości niebezpiecznych sytuacji na drogach. Ponadto, dla kierowców, którzy wielokrotnie przekroczą prędkość o ponad 30 km/h, przewidziano tzw. recydywę. Oznacza to, że drugie i każde kolejne wykroczenie będzie karane podwójną stawką. Czas trwania recydywy to dwa lata od ostatniego prawomocnego ukarania kierowcy.

Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości jest uzależniona od tego, o ile kilometrów za szybko poruszał się zatrzymany pojazd. W 2024 roku stawki prezentują się następująco:

 • przekroczenie prędkości o maksymalnie 10 km/h – 50 zł, 1 punkt karny
 • przekroczenie prędkości w zakresie 11-15 km/h – 100 zł, 2 punkty karne
 • przekroczenie prędkości w zakresie 16-20 km/h – 200 zł, 3 punkty karne
 • przekroczenie prędkości w zakresie 21-25 km/h – 300 zł, 5 punktów karnych
 • przekroczenie prędkości w zakresie 26-30 km/h – 400 zł, 7 punktów karnych
 • przekroczenie prędkości w zakresie 31-40 km/h – 800 zł, (1600 zł)*, 9 punktów karnych
 • przekroczenie prędkości w zakresie 41-50 km/h – 1000 zł, (2000 zł)*, 11 punktów karnych
 • przekroczenie prędkości w zakresie 51-60 km/h – 1500 zł, (3000 zł)*, 13 punktów karnych
 • przekroczenie prędkości w zakresie 61-70 km/h – 2000 zł, (4000 zł)*, 14 punktów karnych
 • przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej – 2500 zł, (5000 zł)*, 15 punktów karnych.

 

* W warunkach recydywy.

Od 2015 roku przekroczenie prędkości o 51 km/h i więcej w terenie zabudowanym wiąże się z utratą prawa jazdy na 3 miesiące.

Nie tylko prędkość – jakie kary grożą za inne przewinienia?

Oprócz przestrzegania ograniczeń prędkości, kierowcy muszą stosować się do pozostałych przepisów ruchu drogowego. Brak zapiętych pasów – zarówno w przypadku kierowcy, jak i pasażera – wiąże się z mandatem w wysokości 100 zł. Dzieci o wzroście poniżej 150 cm muszą koniecznie podróżować w foteliku. Brak fotelika, a także nieprawidłowe przewożenie w nim dziecka, skutkują karą 300 zł. Kierowca przyłapany na korzystaniu z telefonu podczas jazdy może zostać ukarany mandatem na 500 zł.

Przepisy zapewniają pierwszeństwo pieszym

Kierowca musi uszanować również przepisy zapewniające pierwszeństwo pieszym. Przewinienia z tego zakresu są obłożone mandatem na 1500 zł, a w warunkach recydywy jest to 3000 zł. Można wśród nich wymienić m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na przejście, lub już się na nim znajduje; bądź przechodzi przez jezdnię na skrzyżowaniu drogi poprzecznej, w którą skręca kierujący pojazdem.

Ponadto kierowca jest zobowiązany przepuszczać pieszych:

 • podczas przejazdu przez chodnik lub drogę dla pieszych,
 • w trakcie włączania się do ruchu,
 • podczas cofania pojazdem,
 • w strefie zamieszkania.

 

Oprócz tego mandat otrzyma kierowca, który wyprzedza pojazdy na przejściu lub bezpośrednio przed przejściem, o ile ruch nie jest kierowany. Przepisy zabraniają też omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się, aby ustąpić pieszym. Naturalnie oprócz tego niedozwolona jest jazda wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych.

Przewinienia drogowe, za które przyjdzie zapłacić

Mandaty karne są przewidziane również za szereg innych przewinień. Dotyczą one przede wszystkim agresywnej jazdy i braku kultury na drodze, ale niektóre można otrzymać za nieuwagę. Można wśród nich wymienić m.in.:

 • nadużywanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych – 100 zł
 • niewłaściwe sygnalizowanie manewru – 200 zł
 • „jazda na zderzaku” na autostradach i drogach ekspresowych – 300-500 zł
 • brak bezpiecznego odstępu podczas wyprzedzania – 300 zł
 • zajmowanie więcej niż jednego pasa ruchu – 150 zł
 • jazda „pod prąd” na autostradzie lub drodze ekspresowej – 2000 zł
 • naruszenie zakazu jazdy „korytarzem życia” przeznaczonym dla pojazdów uprzywilejowanych – 500-2500 zł
 • naruszenie zakazu wyprzedzania określonego znakiem lub stale obowiązującego na skrzyżowaniach oraz przejazdach kolejowych i rowerowych – 1000 zł
 • objeżdżanie zapór/półzapór i wjazd na przejazd, jeżeli opuszczanie zapór rozpoczęło się, lub nie zakończyło się ich podnoszenie, a także złamanie zakazu wjazdu na przejazd kolejowy w sytuacji, gdy po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do dalszej jazdy – 2000 zł.

 

Oprócz tego kierowcy mogą zostać ukarani, jeżeli w ich samochodzie zabraknie odpowiedniego wyposażenia. Przykładowo mandat za brak gaśnicy może wynosić od 20 zł do 500 zł. Z grzywną wiąże się też brak przeglądu – mandat zaczyna się od 1500 zł i może wynosić do 5000 zł.

Czy można zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Gdy w 2022 roku podniesiono stawki mandatów, zmieniono również przepisy dotyczące punktów karnych. Zniesiono wówczas możliwość odbycia kursu redukującego liczbę punktów karnych. Ponadto wydłużono okres ważności punktów karnych do dwóch lat.

Od 17 września 2023 roku przepisy ponownie pozwalają odbyć kurs zmniejszający ilość punktów karnych. Możliwość skorzystania z kursu jest przewidziana dla kierowców, którzy zebrali mniej niż 24 punkty karne. Po odbyciu szkolenia z konta kierowcy znika 6 punktów karnych. Powrócono też do wcześniejszego okresu ważności punktów karnych – znów znikają one z konta kierowcy po roku, a nie po dwóch latach.

Utrata prawa jazdy grozi za zebranie 24 punktów karnych. Kierowcy, którzy posiadają uprawnienia krócej niż rok, tracą uprawnienia do prowadzenia pojazdu, gdy zgromadzą 20 punktów karnych.