Odpowietrzenie układu hamulcowego – jak to zrobić?

Dowiedz się jak odpowietrzyć hamulce

Hamulce to jeden z najważniejszych układów w samochodzie. Odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a pośrednio również innych uczestników ruchu. Niestety, zdarza się, że układ hamulcowy zaczyna się buntować – często na skutek nieodpowiedniego użytkowania i niedbałości kierowcy. Jednym z najczęstszych problemów jest zapowietrzony układ hamulcowy. Sprawdź, jak odpowietrzyć hamulce, a także jak o nie dbać, aby działały bez zarzutu. 

 

Jak dbać o hamulce?

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że o hamulce trzeba dbać. Jednak jak to robić? Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać i wymieniać tarcze i klocki hamulcowe. W dużej mierze to właśnie one odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Kiedy samochód zaczyna wydawać niepokojące dźwięki podczas hamowania (z reguły są to dopływające ze strony kół piski i dźwięk tarcia metalu o metal), warto sprawdzić, czy klocki i tarcze nie są zużyte. Koszt nowych części nie przekracza z reguły kilkuset złotych, dlatego nie warto ryzykować – szczególnie jeśli klocki i tarcze są mocno zużyte. 

Bardzo istotna jest też wymiana płynu hamulcowego. Należy to robić co najmniej raz na dwa lata, choć oczywiście zależy to od tego, ile kilometrów pokonujemy. Bardzo ważna zasada: nie mieszamy płynów. Jeśli poprzednio używaliśmy płynu DOT-3, taki sam wybierzmy i tym razem. Wymieszanie płynów DOT-3, DOT-4 i DOT-5 może doporowadzić do rozpuszczenia uszczelek cylinderków i zacisków. 

 

Odpowietrzanie układu hamulcowego – kiedy jest niezbędne?

Odpowietrzanie układu hamulcowego powinno być przeprowadzone za każdym razem, kiedy wymieniane są klocki i tarcze hamulcowe. Pominięcie tej czynności może doprowadzić do zapowietrzenia układu hamulcowego. Przyczyną zapowietrzenia bywa też przestarzały płyn hamulcowy. Dostanie się powietrza do przewodów hamulcowych może być także spowodowane uszkodzeniem któregoś z elementów układu. 

odpowietrzanie hamulców

Jak rozpoznać, że doszło do zapowietrzenia układu hamulcowego? 

Jednym z objawów zapowietrzonego układu hamulcowego może być wpadający pedał hamulca podczas hamowania. Zdarza się także, że samochód w czasie hamowania zauważalnie ściąga na lewą lub prawą stronę. Wynika to z tego, że powietrze w przewodach hamulcowych powoduje nierównomierne rozłożenie siły hamowania. Takie zachowanie auta powinno być sygnałem ostrzegawczym, szczególnie jeśli w ostatnim czasie zmieniane był tarcze i klocki lub gdy płyn hamulcowy nie był wymieniany od dłuższego czasu. 

 

Czy samodzielne odpowietrzanie hamulców to dobry pomysł?

To zależy. Od czego? Przede wszystkim od Twoich umiejętności. Co prawda odpowietrzanie układu hamulcowego nie jest bardzo skomplikowane, jeśli jednak nie czujesz się na siłach, lepiej zwrócić się o pomoc do osoby, która wie, jak się za to zabrać lub wybrać się do warsztatu. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne odpowietrzanie układu hamulcowego, pamiętaj o dwóch zasadach. 

Po pierwsze, kolejność poszczególnych kroków jest tutaj bardzo istotna i to od niej zależy, czy misja zakończy się sukcesem. Po drugie, zbiorniczek zasobnikowy musi być zalany płynem hamulcowy – to także jest bardzo ważne. A zatem do dzieła! Zacznij od sprawdzenia, czy Twoje auto ma system ABS. Obecnie większość samochodów go posiada, jednak zanim zaczniesz odpowietrzanie układu hamulcowego, dla pewności sprawdź to jeszcze raz. 

jak odpowietrzyć hamulce?

Odpowietrzanie hamulców bez ABS krok po kroku

Zastanawiasz się, jak odpowietrzyć hamulce bez ABS? To proste, jednak należy robić to ostrożnie i pamiętać o kolejności wykonywanych kroków. Odpowietrzanie należy zacząć od koła, której znajduje się najdalej od pompy hamulcowej. Prawidłowa kolejność odpowietrzania to:

 • prawe tylne koło, 
 • lewe tylne,
 • prawe przednie, 
 • lewe przednie. 

Należy również uważać na zawory, gdyż często są one nie tylko zabrudzone, ale też dotknięte korozją. Nie warto tutaj szarpać ich na siłę – lepiej zastosować odrdzewiacz i szczotkę. Kiedy zawory będą dobrze oczyszczone, ich odkręcenie nie będzie sprawiało trudności. Kiedy otworzysz zawór, ze środka zacznie wypływać płyn. Musisz zaczekać, aż płyn będzie całkowicie przejrzysty lub aż znikną pojawiające się w nim pęcherzyki powietrza. 

 

Oto czynności, które musisz wykonać: 

 • zdejmij kapturki zaworu odpowietrzania cylinderka hamulcowego,
 • bardzo dokładnie oczyść zawór i nałóż na niego czysty przewód. Drugi koniec przewodu umieść w naczyniu,
 • pompuj pedał hamulca, wciskając go szybko i dynamicznie kilkadziesiąt razy. Rób to do momentu, aż wzrośnie opór hamulca, 
 • maksymalnie wciśnij pedał hamulca i przytrzymaj go, 
 • odkręć o pół obrotu zawór odpowietrzający – w tym momencie do naczynia powinien zacząć lecieć płyn, 
 • gdy ciśnienie płynu spadnie, zakręć zawór, 
 • powtórz całą czynność kilka razy do momentu, aż w płynie przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza, 
 • wyjmij przewód i załóż zawór i kapturek ochronny.

Odpowietrzanie hamulców z ABS – jak to zrobić? 

Odpowietrzanie hamulców z ABS należy zacząć od odpowietrzenia pompy hamulcowej. Uwaga: koniecznie zwróć uwagę, czy w czasie tej czynności poziom płynu za bardzo nie spadnie, ponieważ może to doprowadzić do dostania się powietrza do układu hamulcowego, a stamtąd może ono zostać zassane do pompy. W takim przypadku koniecznie zaprowadź samochód do serwisu, ponieważ samodzielne odpowietrzenie hamulców nie będzie możliwe. Jeśli jednak poziom płynu nie obniży się za bardzo, możesz kontynuować. 

 

Zacznij od odpowietrzenia układu dla kół przednich: 

 • wyłącz silnik i wciśnij pedał hamulca kilkadziesiąt razy, 
 • napełnij zbiornik wyrównawczy płynu hamulcowego aż do górnej krawędzi, 
 • nałóż przezroczysty przewód na zawór odpowietrzający, a drugi koniec zanurz w naczyniu z płynem hamulcowym,
 • pompuj pedał hamulca tak długo, aż wzrośnie opór,
 • maksymalnie wciśnij pedał hamulca i przytrzymaj go, 
 • odkręć o pół obrotu zawór odpowietrzający – do naczynia zacznie lecieć płyn, 
 • kiedy ciśnienie spadnie, zakręć zawór, 
 • powtarzaj czynność tak długo, aż w płynie nie będzie pęcherzyków powietrza, 
 • zakręć zawór i napełnij zbiornik płynem. 

Następnie możesz przystąpić do odpowietrzania kół tylnych: 

 • pompuj pedał hamulca, a następnie przytrzymaj go, 
 • włącz zapłon, załóż przewód i odkręć zawór odpowietrzający, 
 • uwaga: zamknij go dopiero, gdy znikną pęcherzyki powietrza, 
 • wyłącz zapłon, 
 • powtórz wszystkie czynności przy drugim kole, 
 • włącz zapłon i poczekaj, aż pompa ABS się wyłączy, 
 • uzupełnij płyn hamulcowy.

 

Obawiasz się, że Twój układ hamulcowy jest zapowietrzony? A może wymieniasz klocki i tarcze i zastanawiasz się, jak odpowietrzyć układ hamulcowy? Jak widzisz, odpowietrzanie odpowietrzanie hamulców z ABS, jak i bez ABS, nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją i dbać o kolejność poszczególnych kroków. Jeśli czujesz się na siłach, możesz samodzielnie odpowietrzyć hamulce. W końcu sprawnie działające hamulce to gwarancja naszego bezpieczeństwa!

 

Powiązane kategorie produktowe:

 - klocki hamulcowe

 - tarcze hamulcowe

 - pompy hamulcowe