Światła postojowe a pozycyjne – różnice

Różnice pomiędzy światłami pozycyjnymi, a postojowymi

Za każdym razem, kiedy siadasz za kierownicą, automatycznie włączasz światła mijania i ruszasz w drogę? Podczas nocnych tras korzystasz ze świateł drogowych, czyli. tzw długich, a pozostałe rodzaje oświetlenia w aucie… właściwie Cię nie interesują? A może regularnie korzystasz ze świateł postojowych lub pozycyjnych, ale nie masz 100% pewności, czy robisz to prawidłowo? Dowiedz się, do czego służą światła pozycyjne i czym różnią się od świateł postojowych. 

 

Światła pozycyjne i postojowe – co mówią przepisy?

Zacznijmy od tego, co na temat świateł postojowych i pozycyjnych mówi Kodeks drogowy. Niestety, wielu kierowców uważa, że światła pozycyjne i postojowe to to samo – w związku z czym często stosowane są one zamiennie. Zgodnie z Art. 52 Kodeksu drogowego: 

1. Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.

2. Podczas zatrzymania lub postoju, w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu lub znajdującym się poza jezdnią i poboczem, wszystkie światła pojazdu mogą być wyłączone. Przepis ten nie dotyczy pojazdu szynowego oraz pojazdu, na którym znajduje się urządzenie lub ładunek, wystające poza pojazd i wymagające oznaczenia odrębnymi światłami.

Jak widać, funkcjonalność świateł postojowych i pozycyjnych jest ze sobą powiązana. Mimo to kierowca powinien wiedzieć, co to są światła pozycyjne, do czego służą światła postojowe i kiedy dokładnie należy ich używać. Taka wiedza może w istotny sposób przekładać się na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi. 

co to są światła pozycyjne?

Do czego służą światła pozycyjne?

Światła pozycyjne należą do obowiązkowego wyposażenia każdego pojazdu silnikowego. Samochód powinien posiadać dwie lampy pozycyjne przednie białe i dwie tylne czerwone. Najogólniej rzecz ujmując, światła pozycyjne powinny być używane od zmierzchu do świtu lub jeśli widoczność na drodze jest kiepska. Ich najważniejszym zadaniem jest zasygnalizowanie innym kierowcom naszego położenia. Światła te należy włączyć podczas postoju awaryjnego, w czasie zatrzymania, a także holowania. Dzięki światłom pozycyjnym samochód jest dobrze widoczny, co sprawia, że inni kierowcy mogą odpowiednio szybko określić jego położenie, zwolnić i bezpiecznie go wyminąć. Obecnie w wielu modelach aut włączenie świateł pozycyjnych możliwe jest również w momencie, gdy silnik jest wyłączony.

A zatem świateł pozycyjnych należy używać:

  • w warunkach niedostatecznej widoczności, 
  • od zmierzchu do świtu,
  • podczas zatrzymania lub postoju awaryjnego,
  • podczas holowania pojazdu, ponieważ włączone światła mijania mogłyby oślepiać innych kierowców. 

Do czego służą światła postojowe?

Zastanawiasz się, do czego służą światła postojowe? Przede wszystkim nie należą one do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Niemniej jednak coraz więcej producentów aut wyposaża je w taki właśnie światła, ponieważ kierowcy chętnie z nich korzystają. Światła te umiejscowione są z boku, z przodu i z tyłu samochodu. Działają one podobnie jak kierunkowskazy – można włączyć po lewej lub po prawej stronie samochodu, a także wszystkie naraz. 

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, dopuszcza się wyposażenie w światła postojowe pojazdu samochodowego o długości nieprzekraczającej 6,0 m i szerokości nieprzekraczającej 2,0 m; zabrania się umieszczania tych świateł na innych pojazdach (§ 12. Ust. 3 Pkt 4.).

Co bardzo istotne, światła postojowe mogą działać na bazie świateł pozycyjnych, pod warunkiem, że istnieje możliwość włączenia ich tylko po jednej stronie. Nie mogą znajdować się dalej niż 40 cm od bocznego obrysu samochodu. 

A zatem świateł postojowych używamy:

  • podczas dłuższego postoju – można włączyć je tylko od strony osi środkowej jezdni,
  • w momencie, gdy widoczność na drodze jest ograniczona.

Światła pozycyjne a postojowe – najważniejsze różnice

Nietrudno domyślić się, dlaczego tak wielu kierowców myli i używa zamiennie świateł postojowych i pozycyjnych. Różnica pomiędzy nimi jest bardzo niewyraźna. Tkwi ona przede wszystkim w zastosowaniu tych świateł. Jako że światła postojowe nie są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, możemy z powodzeniem zastąpić je światłami pozycyjnymi. Zasada ta nie działa jednak w drugą stronę. Należy podkreślić, że światła postojowe mogą być używane wyłącznie w przypadku pojazdów  o długości mniejszej niż 6 m i szerokości mniejszej niż 2 m. Zgodnie z przepisami włączenie świateł postojowych musi być możliwe również w momencie, gdy silnik nie może pracować – w przeciwieństwie do świateł pozycyjnych, gdzie nie ma takiego wymogu. Jeśli chodzi o światła pozycyjne, zakres ich użytkowania jest szerszy. Wykorzystuje się je do określenia pojazdu w momencie złej widoczności, od zmierzchu do świtu, podczas postoju, a także w czasie holowania. 

Podsumowując, podczas postoju lub zatrzymania w momencie niedostatecznej widoczności lub od zmierzchu do świtu samochód powinien zostać odpowiednio oświetlony. Mogą to być światła pozycyjne przednie i tylne lub światła postojowe, które mogą być włączone tylko po jednej stronie pojazdu. Jeśli jednak samochód jest dłuższy niż 6 m i szerszy niż 2 m, możliwe jest używanie tylko świateł pozycyjnych. To samo dotyczy sytuacji, gdy pojazdu jest holowany. Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu pojazdu, nawet podczas krótkiego postoju na poboczu, ponieważ jest to jeden z kluczowych czynników, mających wpływ na bezpieczeństwo na drodze.