Pompka paliwa jest odpowiedzialna za dostarczenie paliwa pod wysokim ciśnieniem ze zbiornika do silnika. Paliwo w pierwszej kolejności trafia do wtryskiwaczy, a później do cylindrów silnika. Współcześnie montowane są pompki elektryczne, które wyparły mechaniczne pompki membranowe. Są montowane albo bezpośrednio w zbiorniku, lub pod nim. W zależności od konstrukcji oraz eksploatacji, żywotność pompy do paliwa wynosi ok. 200-300 tysięcy kilometrów.
Najpowszechniej stosowanym obecnie rozwiązaniem są zatapialne pompy paliwowe, zlokalizowane w zbiorniku, co zmniejsza hałas ich silnika. Działanie pompy paliwowej (benzyna i diesel) polega na wytwarzaniu ciśnienia oraz energii kinetycznej pompowanego paliwa, za co odpowiedzialny jest łopatkowy wirnik. Paliwo przepływa wokół silnika pompy, otwiera zawór zwrotny i trafia do przewodu paliwowego i dalej do silnika.
Zwykle przyczyną uszkodzenia pompy paliwa są najróżniejsze zanieczyszczenia, które się do niej dostaną. Może się to zdarzyć zwłaszcza, jeżeli często jeździ się na niemal pustym baku, przez co brud jest zasysany z jego dna. Jeżeli przewidujemy, że auto przez dłuższy czas nie będzie używane, warto napełnić bak do pełna, aby zabezpieczyć pompę przed wodą, skraplającą się wewnątrz baku.
Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną wymianę, należy pamiętać, aby pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Opary benzyny są toksyczne i łatwopalne. Uszkodzone elementy wymienić, a te które będą montowane ponownie należy dokładnie oczyścić.
3565 produktów
Wybierz auto