Czujnik EGT to sensor badający temperaturę spalin. Jest to rozwiązanie, które dostarcza jednostce centralnej silnika dodatkowych informacji na temat warunków pracy układu wydechowego. Na tej podstawie regulowana jest ilość paliwa i ciśnienie doładowania w silnikach wyposażonych w kompresor lub turbosprężarkę, albo oba te urządzenia. Czujnik EGT jest wykorzystywany zarówno w jednostkach napędowych o zapłonie samoczynnym, jak i w silnikach benzynowych. W niektórych samochodach w układzie wydechowym zamontowane są nawet dwa czujniki temperatury spalin. Czujniki EGT najczęściej znajdują się przed katalizatorem i filtrem cząstek stałych.
Pomiar temperatury gazów wydechowych ma duży wpływ na jakość procesu oczyszczania spalin. Dokładne dane na temat temperatury spalin, które trafiają do katalizatora i filtra DPF, umożliwiają sterowanie układem zasilania i ilością podawanego paliwa tak, aby proces oczyszczania spalin i regeneracji filtra cząstek stałych przebiegał w optymalny sposób. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie częstotliwości cykli dopalania filtra cząstek stałych oraz redukcja obciążenia i nadmiernego zużycia katalizatora. Jednocześnie sprawne czujniki EGT umożliwiają znaczne obniżenie emisji szkodliwych NOx (tlenków azotu).
W przypadku awarii czujnika temperatury spalin kierowca może obserwować wzrost zużycia paliwa. Jest to spowodowane głównie tym, że w takiej sytuacji komputer sterujący częściej inicjuje procedurę dopalania filtra cząstek stałych, co niekoniecznie miałoby miejsce przy sprawnych sensorach EGT. Powoduje to przyspieszone zużycie katalizatora i zapychanie filtra DPF. Częstsze dopalanie filtra DPF może mieć także negatywny wpływ na funkcjonowanie zaworu EGR.
Czujnik EGT pracuje w bardzo wysokich temperaturach. Z czasem prowadzi to do jego uszkodzenia. W takich okolicznościach jednostka centralna może sygnalizować usterkę komunikatem lub zapaleniem się odpowiedniej kontrolki, a sczytanie błędów powinno wskazać na problem z czujnikiem temperatury. Częstym powodem defektu sensorów EGT są także uszkodzenia mechaniczne. Dochodzi do nich na skutek wibracji. Zdarza się też przetarcie lub uszkodzenie przewodu, lub styków łączących czujnik z jednostką centralną. W przypadku usterki czujnika zaleca się jak najszybszą wymianę na fabrycznie nowy. Szukając dobrego czujnika EGT, warto zwrócić uwagę na produkty firm takich jak Delphi, Febi Bilstein, Meyle, Pierburg czy Skv.
3001 produktów
Wybierz auto