Wentylator chłodnicy to bardzo prosty element pełniący bardzo odpowiedzialną funkcję. Bez niego, upalne dni oraz trudne warunki jazdy w korku mogłyby doprowadzić silnik to wrzenia. Układ chłodzenia ma za zadanie zapobiec przegrzaniu, odbierając od silnika nadmiar ciepła i neutralizując je za pomocą chłodnicy. Dzięki pracy układu chłodzenia, silnik ma optymalne warunki do pracy, co przekłada się na odpowiednie zużycie paliwa, wysokie osiągi oraz zmniejszoną emisję spalin. W typowym samochodzie, na układ chłodzenia składają się następujące elementy:
- chłodnica aluminiowa lub miedziana,
- wentylator chłodnicy,
- termostat,
- czujniki,
- króćce przyłączeniowe,
- przewody gumowe i metalowe,
- kanały w silniku,
- nagrzewnica,
- zawory bezpieczeństwa.
Budowa wentylatora do chłodnicy nie jest skomplikowana. Na mocowaniu, które najczęściej przychodzi do chłodnicy, osadzone jest łożysko, do którego przytwierdzone są łopatki, najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego. Współcześnie wykorzystywane są w układach chłodzenia dwa typy wiatraków do chłodnicy: pchający oraz ciągnący.
Pchający wiatrak do chłodnicy jest zamontowany przed chłodnicą i tworzy strumień powietrza kierowany na żebra chłodnicy. Jest to mniej popularne rozwiązanie. Dużo bardziej powszechny jest ciągnący wiatrak do chłodnicy, montowany za chłodnicą. Odciąga on gorące powietrze z chłodnicy i kieruje jego strumień na silnik. Pierwotnie wentylator do chłodnicy pracował przez cały czas pracy silnika, napędzany paskiem. Jednak bardzo obciążało to silnik i powodowało wzrost zużycia paliwa. Dlatego współcześnie wentylator pracuje jedynie wtedy, kiedy wymaga sytuacja. Kiedy włącza się wentylator chłodnicy? To zależy od tego, jak jest napędzany. Istnieją trzy rodzaje napędów wentylatora chłodnicy ze zmiennym napędem. Pierwszy wykorzystuje napęd elektryczny i jest aktywowany czujnikiem temperatury lub prędkości obrotowej silnika. Drugi jest napędzany paskiem klinowym i posiada sprzęgło. Trzeci typ jest napędzany silnikiem hydraulicznym. Niestety, każdy z tych typów działa inaczej i daje inne objawy awarii.
W przypadku wentylatora z silnikiem elektrycznym, objawami awarii będzie wysoka temperatura płynu, jego nie włączanie się, lub praca ciągła. Odpowiedziany może być bezpiecznik, przekaźnik, spalony silnik, uszkodzenie przewodów lub czujnika. W przypadku wentylatorów z paskiem i sprzęgłem, objawy będą podobne, a oprócz nich może wystąpić hałaśliwa praca, wycieki oleju ze sprzęgła lub zapalenie się kontrolki ostrzegawczej. Powodami mogą być awarie paska, łożysk, zabrudzenie czujnika, uszkodzenie przewodów, lub zbyt małą ilość płynu. w przypadku wiatraka z napędem hydraulicznym za objawy awarii są podobne jak w dwóch poprzednich przypadkach. Winnych awarii należy szukać wśród paska klinowego, który mógł się zerwać, czujnika położenia wału korbowego, czujnika temperatury lub elektrozaworu sterującego, które mogły odmówić posłuszeństwa.
1891 produktów
Wybierz auto