Ile będzie kosztowała naprawa uszczelki pod głowicą?

Wszystko co musisz wiedzieć o uszczelce pod głowicą

Awaria uszczelki pod głowicą to poważny problem, który - czego można być pewnym - wymagać będzie rozłożenia silnika na części pierwsze. Stąd tak ważne jest sprawne i szybkie rozpoznanie potencjalnych problemów. Jakie są objawy awarii i ile kosztuje pęknięta uszczelka pod głowicą? Niezależnie od szczegółów warto pamiętać o jednym: szybka i sprawna diagnoza problemów z uszczelką pozwoli zredukować koszty naprawy. Ignorowanie jej oznacza bardzo zaawansowaną naprawę silnika.

uszczelka pod głowicą - objawy

Uszczelka pod głowicą to jeden z najbardziej newralgicznych elementów silnika samochodu. Oddziela ona dwie części bloku zapewniając uszczelnienie przepływu substancji chłodzącej, która znajduje się pomiędzy cylindrami. Jednocześnie też uszczelka zapewnia kontrolowany obieg smaru w magistrali olejowej. Można więc uznać, że stanowi swoisty bezpiecznik - element, który chroni głowicę przed wszystkim, co dla niej niekorzystne.

Pęknięta uszczelka pod głowicą to spore ryzyko ze względu na środowisko, w którym pracuje. To przede wszystkim zróżnicowane warunki temperatur i szybkie jej zmiany. W sytuacji, gdy blok oraz głowica są stworzone z materiałów podatnych na rozszerzalność termiczną, uszczelka stanowi bufor, który musi odpowiednio ochronić je przed dynamiką zmian. Pod względem fizyki, zakres oddziaływania na uszczelkę jest szerszy - to również ponadprzeciętne ciśnienie oraz efekty spalania gazów.

Co zrobić, by ograniczyć ryzyko uszkodzenia uszczelki pod głowicą

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że uszkodzona uszczelka silnika może być awarią, która wynika samoczynnie - bez udziału kierowcy. To jeden z elementów będących z założenia narażonych na działanie gazów, temperatury i zmian otoczenia przez co może tracić swoje właściwości. Abstrahując od potencjalnych wad konstrukcji i tego, że niektóre modele aut są - ze względu na np. wady samego układu napędowego - narażone na uszkodzenia, warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Są nimi:

  • regularne przeglądu silnika ze szczególnym uwzględnieniem układu chłodzenia
  • szybka reakcja na potencjalne objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą
  • stosowanie wysokiej jakości płynów - np. chłodziwa silnikowego.

 

Dodatkowo należy pamiętać, by wszystkie prace serwisowe dotyczące silnika czy np. instalacji LPG były realizowane przez wyspecjalizowany zakład. Powszechnym źródłem problemów z uszczelką są mechaniczne błędy wynikające z błędów montażowych czy podczas naprawy.

Jakie są objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą?

Dwa podstawowe odnotuje każdy kierowca, który zdążył już poznać swoje auto. Oczywiście, w przypadku nowszych samochodów, objawy usterki uszczelki pod głowicą zasygnalizuje również komputer pokładowy. Typowym objawem niesprawnego elementu jest podwyższona temperatura silnika oraz nagły wzrost ciśnienia. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie będzie oznaczało to natychmiastowego zatrzymania auta i dużej ilości dymu wydobywającego się z auta. Awaria uszczelki może następować stopniowo - dzieje się tak na skutek np. bardzo dynamicznej jazdy i nagłych zmian temperatur oraz ciśnienia. W takiej sytuacji siły te osłabiają wytrzymałość uszczelki, która tracić będzie swoje właściwości do momentu, w którym przestanie definitywnie chronić głowicę.

Jakie sytuacje powinny zwrócić szczególną uwagę kierowcy? Przede wszystkim nieprawidłowości w bloku silnika. Jeśli bowiem, po odkręceniu korka oleju okaże się, że zauważalne są elementy wody lub nietypowej, brązowej mazi - niezbędna jest szybka wizyta i mechanika. Im ciemniejszy jest osad, tym bardziej musi nastąpić to maksymalnie szybko - błędem jest np. próba jazdy autem, ponieważ powinno zostać ono odtransportowane na lawecie.

Niepokojącym objawem będzie także zadymienie wydobywające się z układu wydechowego oraz wyraźny wzrost spalanego paliwa. Uszkodzenie uszczelki pod głowicą sygnalizować będzie również utrata mocy i sytuacje, w których kierowca ma wrażenie, że silnik nie działa tak dynamicznie, jak dotychczas.

Można więc przyjąć, że oprócz tych symptomów, powodem do alarmu powinny być również:

 

Takie objawy wydmuchanej uszczelki pod głowicą muszą oznaczać wizytę u mechanika - samodzielne próby naprawy, bez odpowiedniej wiedzy poskutkują dalszymi problemami technicznymi.

Weryfikacja uszczelki - jak sprawdzić, czy jest pęknięta?

Niestety, wysokie koszty naprawy uszczelki bywają pretekstem do tego, by mniej zorientowanych w motoryzacji klientów naciągać na dodatkowe koszty. Nieznajomość specyfiki silnika sprawia, że dojść może do próby oszukania klienta, który dowiaduje się, iż niezbędna jest wymiana danego elementu - mimo, że ten działa prawidłowo. Jak sprawdzić uszczelkę i zweryfikować, czy samochodowi rzeczywiście grozi pęknięta głowica? Jeśli klient nie ma zaufania do danego warsztatu warto wykonać pomiar ciśnienia w układzie chłodzenia - podczas pracy samochodu - lub zweryfikować ewentualne paliwo w chłodziwie poprzez specjalną ciecz. W ten sposób można łatwo sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do problemów ze szczelnością przy głowicy.

Co ważne, nie ma potrzeby wykonywać takiego testu w zakładzie mechanicznym. Sklepy motoryzacyjne zapewniają sprzedaż testów chemicznych, które pomogą w wykryciu śladów spalonego paliwa w płynie chłodzącym. Biorąc pod uwagę relatywnie niewielki koszt takiego produktu - to kilkadziesiąt zł - warto zweryfikować działanie uszczelki jeśli kierowca nie ma pełnego zaufania do zakładu mechanicznego.

Cena wymiany uszczelki pod głowicą

Jeśli jednak niezbędna będzie naprawa, liczyć trzeba się z niemałym wydatkiem. Trudno też oszacować, ile będzie kosztować naprawa uszczelki pod głowicą - wpływ na to będzie mieć:

  • zakres wykonanych prac
  • model i wiek samochodu
  • ewentualne prace dodatkowe wynikające np. ze skutków nieszczelności.

 

Zakładając samą wymianę uszczelki podgłowicznej spodziewać można się wydatku na poziomie ok. 1 tys. zł. Nie obejmuje on jednak większości materiałów. W zależności od stanu uszczelki, niezbędny może być zakup innych elementów, które podwyższą naprawę o kolejnych kilkaset zł. Odrębną kwestią będzie naprawa np. napędu rozrządu, czyli efektów uszkodzonej uszczelki.

Ceny naprawy uszczelki są wysokie ze względu na skomplikowanie tej usługi. Jest ona wieloetapowa i czasochłonna. Wiązać może się nie tylko z rozłożeniem silnika, ale też płukaniem głowicy oraz kanalików wodnych oraz ogólną konserwacją.

Choć wydatki w przypadku uszkodzenia uszczelki będą niemałe, nie jest to naprawa, w przypadku której warto oszczędzać. Kierowanie się ekonomią i poszukiwanie możliwie najtańszych części zamiast zamienników wyższej jakości będzie tylko pozornym rozwiązaniem problemu. Bezwzględnie nie warto sięgać po elementy używane. Choć będą tańsze niż nowe, montaż to ryzyko, że w bliskiej perspektywie dojdzie do powtórnych problemów ze szczelnością.