Uszkodzenie regulatora napięcia to jeden z częstszych powodów niedomagania alternatorów samochodowych. Ten ważny układ umożliwia utrzymanie stałego napięcia wytwarzanego przez alternator, niezależnie od zmiany prędkości obrotowej silnika. Jest to bardzo istotne z uwagi na utrzymanie stałych parametrów ładowania akumulatora i zasilania instalacji elektrycznej samochodu.
Jako najczęściej spotykane objawy usterki regulatora napięcia w alternatorze wymienia się:
- słabe świecenie kontrolki ładowania po uruchomieniu silnika – jedną z przyczyn może być defekt regulatora napięcia,
- napięcie podawane przez alternator wyraźnie zmienia się niezależnie od prędkości obrotowej,
- tzw. przeładowanie akumulatora i odparowanie kwasu z akumulatora – może mieć miejsce przy wysokich prędkościach obrotowych,
- brak ładowania akumulatora.
Obserwując objawy, które mogą wskazywać na awarię regulatora napięcia, warto jak najszybciej sprawdzić jego stan i w przypadku uszkodzenia wymienić go na nowy. Skoki napięcia mogą być niekorzystne dla wielu urządzeń elektrycznych i elektronicznych, w które wyposażony jest współczesny samochód.
Aby sprawdzić regulator napięcia, konieczne jest wykonanie pomiarów napięcia. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie oporności alternatora i regulatora. Jeżeli prąd między nimi przepływa swobodnie, to należy zbadać wartości napięcia na regulatorze napięcia i akumulatorze.
Trzeba wykonać kilka par pomiarów przy różnych prędkościach obrotowych silnika. W trakcie warto zmieniać obciążenia alternatora poprzez uruchomienia wszystkich dostępnych urządzeń w samochodzie, takich jak klimatyzacja, światła itp. Jeżeli każda zmiana obciążenia powoduje istotną zmianę wartości ładowania, to warto wymienić regulator napięcia.
Dobrze jest mieć też na uwadze, że współczesne regulatory napięcia są zintegrowane ze szczotkami, brak ładowania może wynikać także ze zużycia szczotek, które są integralnym elementem regulatora napięcia. Stan szczotek można określić po demontażu regulatora. Zużycie lub usterka szczotek także kwalifikuje regulator do wymiany na nowy.
Podłączenie regulatora napięcia nie jest zadaniem trudnym, o ile możliwy jest jego demontaż bez demontażu całego alternatora. Pokrywa regulatora jest zamocowana 2 śrubami, sam regulator jest dopasowany do uchwytu montażowego tak, że niemożliwie jest zainstalowanie go w niepoprawny sposób.
Regulator napięcia jest przymocowany do alternatora kilkoma śrubami. Poprawne dokręcenie śrub gwarantuje prawidłowy przepływ prądu i właściwe funkcjonowanie nowego regulatora.
Operacja podłączenia regulatora komplikuje się, gdy do jego wymiany konieczny jest demontaż całego alternatora. Ma to miejsce w samochodach, w których zabudowa komory silnika nie przewiduje dostępu do regulatora. W takich przypadkach znacznie rośnie pracochłonność wymiany, w związku z czym, warto przy okazji rozważyć też wymianę innych elementów zużywających się, takich jak pasek wieloklinowy i koło alternatora.
1958 produktów
Wybierz auto