Alternator, czyli prądnica prądu przemiennego, odpowiada za generowanie energii do ładowania akumulatora. Sprzęgło alternatora jest natomiast elementem łączącym prądnicę z paskiem dostarczającym napęd, który zapewnia pracę alternatora i wytwarzanie prądu. Obecność sprzęgła alternatora pozwala na obrót mechanizmu we właściwym kierunku, a jednocześnie redukuje drgania generowane podczas jazdy, które mogłyby doprowadzić do awarii alternatora.
Sprzęgło alternatora jest kołem pasowym, na którym osadza się pasek klinowy lub wielorowkowy, przenoszący napęd z silnika na alternator. Konstrukcja sprzęgła alternatora umożliwia swobodną pracę prądnicy. Dzięki temu zmiana biegów powodująca spadek obrotów silnika nie obniża obrotów prądnicy – alternator wraz ze sprzęgłem w dalszym ciągu korzysta z pędu nabranego przy wysokich obrotach na niższym biegu. Jednocześnie wibracje powstające podczas obrotów wału korbowego, który wprawia w ruch pasek napędowy, nie są przenoszone na alternator. W efekcie obniża się ryzyko uszkodzenia alternatora, który jest znacznie droższy niż nowe sprzęgło alternatora.
Jeżeli dojdzie do awarii sprzęgła alternatora, to prawidłowe sprzęganie elementów układu staje się niemożliwe. Zwalniający alternator będzie wówczas obciążać pasek, łożysko oraz napinacz, co może łatwo doprowadzić do uszkodzenia tych podzespołów. Usterka sprzęgła alternatora objawia się przede wszystkim poprzez szum towarzyszący jego pracy. Mogą dochodzić do tego piski sygnalizujące problemy z paskiem napędowym lub stukot wskazujący na uszkodzenie napinacza.
O ile w przypadku awarii alternatora możliwa jest regeneracja tego podzespołu, to uszkodzenie sprzęgła wymaga wymiany elementu na nowy. Sama wymiana nie jest szczególnie skomplikowana – aby uzyskać dostęp do alternatora i przymocowanego do niego sprzęgła nie trzeba zwykle demontować wielu innych podzespołów, wystarczy zdjąć plastikowe osłony silnika.
Wstępną diagnostykę sprzęgła można przeprowadzić bez wyciągania alternatora. W tym celu należy uruchomić silnik, zwiększyć nieco obroty, następnie zgasić jednostkę napędową i nasłuchiwać, czy z okolic alternatora wydobywa się hałas. Aby potwierdzić jednoznacznie, że sprzęgło uległo awarii, należy wymontować alternator, zablokować żebra alternatora, np. wtykając śrubokręt pomiędzy nimi, i spróbować obrócić sprzęgłem. Można również odkręcić sprzęgło do alternatora, przytrzymać wewnętrzny pierścień sprzęgła i spróbować obrócić zewnętrzną część sprzęgła. Jeżeli obrót jest niemożliwy, to sprzęgło należy wymienić na nowe. W trakcie pracy konieczne jest użycie specjalnego klucza przeznaczonego do montażu sprzęgła alternatora.
1727 produktów
Wybierz auto