Chłodnice EGR odpowiadają za schłodzenie spalin trafiających do układu recyrkulacji. Wraz ze spadkiem temperatury spalin zwiększa ich gęstość, przez co poprawia się wydajność układu EGR. W efekcie obniża się emisja szkodliwych związków, co pozwala spełniać normy ekologiczne. Dodatkowo schłodzone i zagęszczone spaliny trafiające ponownie do komory silnika obniżają też temperaturę spalania, dzięki czemu wzrasta skuteczność chłodzenia jednostki.
Chłodnica w układzie EGR ma zwykle postać kawałka rury, w której umieszczone są kanały służące do transportu spalin. Wokół kanałów znajduje się tzw. płaszcz, w którym z kolei przepływa płyn chłodniczy odbierający nadmiar temperatury ze spalin. Zdarzają się też konstrukcje wykorzystujące żebra, w których znajduje się płyn chłodniczy, a po zewnętrznej stronie żeber przepływają spaliny. Działanie chłodnicy EGR pozwala obniżyć temperaturę spalin o około 400 stopni Celsjusza.
Aby zapewnić jak najlepszą współpracę chłodnicy spalin z innymi elementami samochodu, stosuje się kanały obejściowe. Dzięki nim spaliny mogą omijać chłodnicę w trakcie przepływu przez układ. W rezultacie nie utrudniają osiągania optymalnej temperatury pracy silnika, zanim samochód się rozgrzeje. Umożliwia to także utrzymanie wysokiej temperatury w filtrze DPF w trakcie jego wypalania – schłodzone spaliny utrudniałyby ten proces.
Chłodnica spalin nie jest typowym elementem eksploatacyjnym – w założeniu może przetrwać cały okres użytkowania pojazdu. Jednak w określonych okolicznościach może dojść do jej rozszczelnienia. Spaliny mają właściwości żrące, co z czasem może osłabić ścianki kanałów. Źle dobrany płyn chłodniczy może natomiast prowadzić do powstawania korozji ścianek od strony płaszcza. W efekcie osłabione ścianki mogą pękać.
Pęknięta ścianka chłodnicy EGR prowadzi do przedostawania się spalin do płynu chłodniczego – w trakcie pracy silnika ciśnienie w układzie recyrkulacji spalin jest wyższe niż w układzie chłodzenia. Spaliny w płynie chłodniczym mogą zostać uznane za efekt uszkodzonej uszczelki pod głowicą, a to z kolei prowadzi do dużego i zbędnego wydatku. Dlatego po wykonaniu testu spalin, który wykaże ich obecność w układzie chłodzenia, należy przeprowadzić dokładniejszą diagnostykę, przed podjęciem jakichkolwiek działań. Dłuższy postój niesie ze sobą niewielkie ryzyko odwrotnej sytuacji. Wówczas nadmiar płynu chłodzącego może trafić do silnika, co może doprowadzić nawet do uszkodzenia jednostki napędowej.
262 produktów
Wybierz auto