Tarcza sprzęgła pełni w całym układzie przeniesienia mocy jedną z najważniejszych ról. Jej zadaniem jest przeniesienie momentu obrotowego z koła zamachowego na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów. W większości współczesnych samochodów z manualnymi skrzyniami biegów mamy do czynienia z pojedynczą tarczą sprzęgłową. Wykorzystuje ona tarczę dociskową i okładzinę cierną do przeniesienia mocy z silnika do skrzyni biegów i docelowo na koła. Oprócz tego, tarcza sprzęgła redukuje drgania, które powstają w trakcie ruszania, sprzęgania czy nagłego przyspieszania. Wiele pojazdów posiada tarcze sprzęgłowe wyposażone w kilka sprężyn śrubowych, dzięki którym możliwy jest obrót tarczy ciernej względem piasty tarczy sprzęgła nawet o kilka stopni.
Tarcza sprzęgła zużywa się w skutek wytarcia okładziny ciernej. Z czasem staje się ona coraz cieńsza, aż w końcu nie jest w stanie przekazać całej mocy z silnika do skrzyni biegów. Wówczas sprzęgło zaczyna się „ślizgać”. Oprócz wytarcia się powierzchni ciernej, tarcza może ulec również innym awariom: czasami dochodzi do uszkodzenia piasty lub sprężyn, które odgrywają rolę tłumików drgań.
Kiedy mechanik zdiagnozuje awarię tarczy sprzęgła, wielu kierowców decyduje się na wymianę samej tarczy. Jednakże mechanicy nie polecają takiej praktyki z kilku powodów. Po pierwsze ciężko o 100% pewność, czy tylko tarcza jest powodem usterki. Jeżeli okaże się, że awaria kryje się gdzieś jeszcze, trzeba będzie zakupić cały zestaw sprzęgła i zapłacić podwójnie za usługę. Przy awarii tarczy optymalnie jest wymienić cały zestaw sprzęgła i być pewnym, że usterka została usunięta. Tarcze sprzęgłowe kosztują od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.
564 produktów
Wybierz auto