Sprzęgło jest elementem umożliwiającym łączenie i rozłączanie napędu pomiędzy silnikiem, a skrzynią biegów samochodu. Jego podstawową funkcją jest przenoszenie ruchu obrotowego z wału silnika na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów. Wykorzystywana jest do tego siła tarcia. Kompletne sprzęgło składa się z trzech zasadniczych części: tarczy sprzęgła, docisku oraz łożyska. Tarcza amortyzuje przeciążenia, które powstają w momencie ruszania i gwałtownego zwiększania lub zmniejszania obrotów silnika. Dzieje się tak w wyniku tłumienia przez tarczę sprzęgła szarpania silnika. Docisk sprzęgła ma za zadanie dociskać tarczę sprzęgła do koła zamachowego. Jeżeli docisk jest zbyt słaby, może dojść do tak zwanego poślizgu względnego. W efekcie zarówno docisk jak i tarcza mogą zużywać się szybciej. Łożysko z kolei umożliwia włączenie i wyłączenie sprzęgła.
Sprzęgło samochodowe służy do odłączania i sprzęgania wału korbowego z dalszymi elementami układu napędowego. Dzięki możliwości płynnej regulacji siły napędowej przekazywanej na koła, sprzęgło umożliwia płynne ruszanie samochodem w różnych warunkach. Kierowca w każdych okolicznościach może dozować właściwą ilość momentu obrotowego przekazywanego na koła podczas ruszania, aż do momentu wyrównania się prędkości obrotowych elementów napędzających i napędzanych.
Dopiero po zrównoważeniu się tych prędkości następuje całkowite sprzęgniecie układu napędowego. Oprócz tego sprzęgło samochodowe tłumi drgania układu napędowego, umożliwia zatrzymanie pojazdu bez wyłączania silnika oraz płynną zmianę biegów w trakcie jazdy. Do najczęściej stosowanych sprzęgieł we współczesnych samochodach wyposażonych w manualną skrzynię biegów należą sprzęgła cierne, w nowych samochodach coraz częściej stosowane są cierne sprzęgła dwumasowe, podczas gdy w starszych konstrukcjach dominują sprzęgła jednomasowe.
Typowe objawy, które mogą świadczyć o zużyciu sprzęgła samochodowego to: sprzęganie dopiero przy niemal całkowitym zwolnieniu pedału sprzęgła, ślizganie się sprzęgła, szum lub stukanie dochodzące z okolicy skrzyni biegów, szarpanie przy ruszaniu i trudności z wrzuceniem pierwszego lub wstecznego biegu. Objawy te świadczą o zużyciu okładzin ciernych, łożyska oporowego, tłumików drgań w tarczy sprzęgła lub koła dwumasowego. Niezależnie od objawów zaleca się szybką diagnozę problemu w specjalistycznym warsztacie.
Może zdarzyć się, że niektóre z tych objawów będą wynikały z usterki hydraulicznego układu sterowania sprzęgła lub ze zużycia linki, lub dźwigni sterowania w typowym układzie mechanicznym. Szukając odpowiedniego sprzęgła do swojego samochodu, najlepiej jest skorzystać z opcji filtrowania po danych samochodu dostępnej w zakładce sprzęgło w naszym sklepie. Wystarczy podać podstawowe dane takie jak: marka, model i typ silnika naszego auta, a lista produktów zostanie zawężona do części pasujących do wskazanego samochodu.
8147 produktów
Wybierz auto