Ogrzewanie postojowe było dawniej stosowane przede wszystkim w autach ciężarowych oraz busach. Obecnie ogrzewanie postojowe bywa także montowane w autach osobowych. Ogrzewanie postojowe może być wykorzystywane do rozgrzania silnika przed rozruchem – co jest szczególnie użyteczne w trakcie mroźnych dni. Układ ogrzewania postojowego może służyć także do ogrzania wnętrza pojazdu, gdy silnik samochodu jest zgaszony.
Ogrzewanie postojowe wodne wykorzystuje podgrzewacz, który podnosi temperaturę płynu chłodniczego w trakcie postoju. Oprócz tego niezbędny jest dopływ paliwa, które zasila podgrzewacz, a także dodatkowa pompa obiegu wody odpowiedzialna za transport płynu chłodniczego. Podgrzany płyn chłodniczy może zostać wykorzystany do tego, aby podnieść temperaturę silnika przed rozruchem. Uzyskane ciepło może także zostać oddane do kabiny poprzez kratki nawiewu.
Innym rodzajem ogrzewania postojowego jest ogrzewanie suche – zazwyczaj wybierane jako dodatkowe ogrzewanie do aut dostawczych, ciężarowych, busów i autobusów, a także maszyn rolniczych i budowlanych. W tym wypadku agregat zasysa powietrze z kabiny, ogrzewa je, a następnie ponownie rozprowadza je po kabinie. W efekcie ten typ ogrzewania postojowego nie może być wykorzystany do rozgrzania silnika.
Jeden cykl pracy ogrzewania postojowego trwa około 15-20 minut. Przez ten czas układ zużywa około 3A energii elektrycznej z akumulatora oraz około 0,2 l paliwa. Rozgrzany silnik potrzebuje mniej paliwa niż zimna jednostka, dlatego nie trzeba zanadto przejmować się wzrostem spalania przez korzystanie z ogrzewania postojowego do podniesienia temperatury przed rozruchem. Z uwagi na zużycie energii elektrycznej, nie zaleca się jednak korzystać z ogrzewania postojowego, jeśli jazda będzie krótsza niż cykl pracy układu – wówczas akumulator może nie zdołać odzyskać zużytej energii.
199 produktów
Wybierz auto