Wybierz samochód:
Wybierz markę
Wybierz model
Wybierz silnik

 

Jakie zadanie pełnią łożyska samochodowe?

Łożyska samochodowe znajdują zastosowanie niemal we wszystkich mechanizmach ruchomych. Zadaniem łożysk jest redukcja oporów w ruchu obrotowym i przenoszenie charakterystycznych dla danego elementu czy mechanizmu obciążeń. Obciążenie łożysk samochodowych może wynikać z konieczności przenoszenia dużych obciążeń statycznych lub ze specyfiki ruchu obrotowego danego komponentu. W niektórych przypadkach łożyska są narażone na łączne działanie obciążeń, co wynika ze specyfiki pracy różnych elementów.

Łożyska samochodowe to w zdecydowanej większości łożyska toczne głównie kulkowe. W niektórych mechanizmach stosuje się również  łożyska igiełkowe lub rzadziej łożyska walcowe. Oprócz sposobu łożyskowania, łożyska samochodowe różnią się także kształtem i wielkością. Dostępne są zatem łożyska jedno- i dwurzędowe, wzdłużne oraz skośne. Warto wiedzieć, że w czasie pracy łożyska są narażone na wysoką temperaturę, co w przypadku niewłaściwego smarowania utrudnia jego chłodzenie i przyspiesza zużycie.

 

Łożysko samochodowe, gdzie się je stosuje?

Przyspieszenie zużycia może również wynikać z niewłaściwego przyłożenia obciążenia, tak na skutek błędu montażowego, jak i w przypadku różnego rodzaju modyfikacji. W związku z tym podczas napraw polegających na wymianie łożysk należy zachować szczególną staranność i korzystać z przeznaczonych do tego narzędzi. Łożysko w samochodzie znajduje zastosowanie m.in. w piaście kół, w licznych elementach zawieszenia, w układzie przeniesienia napędu, w tym w skrzyni biegów i w mechanizmie sprzęgła.

Łożysko umożliwia także intensywną pracę wału korbowego i licznych mechanizmów napędzanych przez układ napędowy rozrządu silnika spalinowego, w tym pompy wody. Praktycznie każdy komponent, który pracuje w ruchu obrotowym, zawiera łożysko, a jak wiadomo, w samochodach takie układy stanowią zdecydowaną większość. W naszym sklepie oferujemy łożyska do pojazdów wszystkich marek. Wybór właściwych można ułatwić sobie, korzystając z filtrowania produktów po modelu auta i silnika na naszej stronie.

Promocje