Czujnik wałka rozrządu to obok czujnika wału korbowego jeden z najistotniejszych sensorów zbierających dane na temat położenia wałka rozrządu i jego prędkości obrotowej, które są konieczne do precyzyjnego sterowania układem zapłonowym silnika. Prawidłowe wskazania umożliwiają precyzyjne określenie położenia tłoka w cylindrze i podawanie mieszanki paliwa i powietrza we właściwym czasie. Sprawny czujnik położenia wałka rozrządu zapobiega spalaniu stukowemu, zapewnia płynną pracę silnika nawet podczas zmiany obciążenia i gwarantuje łatwy rozruch w każdych warunkach. We współczesnych jednostkach napędowych stosuje się dwa rodzaje czujników położenia wałka rozrządu. Są to czujniki Halla i indukcyjne. Warto wiedzieć, że rozróżnienie ich może okazać się trudne. Co do zasady czujniki Halla są bardziej precyzyjne i dostarczają danych w postaci niewymagającej dodatkowego przetwarzania.
Uszkodzony czujnik daje następujące objawy: trudności z uruchomieniem silnika, komunikat check engine, gaśniecie silnika, nierównomierna praca, szarpanie i problem ze zmianą prędkości obrotowej silnika, zwiększone zużycie paliwa, spadek mocy silnika. W skrajnych przypadkach może dojść do tego, że sterownik przejdzie w awaryjny tryb pracy i kompletnie odetnie zapłon, co spowoduje unieruchomienie silnika. Warto pamiętać, że we współczesnych jednostkach stosuje się więcej czujników tego typu, w tym czujnik położenia wału korbowego. Dzięki temu niektóre jednostki napędowe mogą pracować w sposób zbliżony do optymalnego nawet z uszkodzonym czujnikiem położenia i prędkości obrotowej wałka rozrządu.
Jak już wspomnieliśmy, we współczesnych samochodach stosuje się dwa rodzaje czujników – Halla i indukcyjny. Ich budowa zewnętrzna może być identyczna, a dobranie nieodpowiedniej metody sprawdzania może uszkodzić czujnik Halla, który nie powinien być badany omomierzem. Do jego diagnostyki trzeba użyć oscyloskopu. Trzeba wiedzieć, że uszkodzone czujniki tego typu są nienaprawialne i w razie awarii konieczna jest wymiana na nowy. W przypadku zaobserwowania objawów, wskazujących na czujnik położenia i prędkości obrotowej koniecznie trzeba sprawdzić, stan przewodów i styków. Uszkodzenia mechaniczne, zwarcie, korozja i zabrudzenie to najczęstsza przyczyna niedomagań wywołanych brakiem komunikacji pomiędzy czujnikiem, a jednostką centralną. Stosunkowo rzadko niepoprawna praca czujnika jest spowodowana uszkodzeniem mechanicznym koła pomiarowego, z którym współpracuje czujnik.
1876 produktów
Wybierz auto