Wybierz samochód:
Wybierz markę
Wybierz model
Wybierz silnik

 

Napęd pasowy w samochodach

Najbardziej precyzyjnym układem z napędem pasowym we współczesnych samochodach jest układ rozrządu. Zadaniem paska rozrządu jest przeniesienie napędu z wału korbowego silnika na układ rozrządu, który odpowiada za synchronizację pracy tłoków z układem zasilania. Popularność napędu pasowego w układach rozrządu wynika z tego, że jest on cichy, lekki i nie wymaga smarowania. Warto zauważyć, że napęd pasowy jest również tańszy niż napęd za pośrednictwem łańcuszków czy kół zębatych.

Napęd pasowy układu rozrządu składa się z następujących elementów: z rolek napinających określanych też mianem napinaczy, rolek prowadzących, których zadaniem jest zmiana kierunku przebiegu paska tak, aby mógł dotrzeć do wszystkich elementów układu napędzanych paskiem zębatym, takich jak np. pompa wody czy pompa wtryskowa. Dobre paski rozrządu są ciche i bardzo wytrzymałe. Grzbiet paska jest wykonany z elementów ograniczających opory toczenia podczas kontaktu np. z rolkami prowadzącymi i napinaczami.

Natomiast zęby to element wzmocniony dodatkami zapobiegającymi starzeniu się i zwiększającymi odporność na wysoką temperaturę, tak aby sprawnie przenosiły napęd na wszystkie elementy układu. Trwałość pasków rozrządu przekracza nawet 100000 km, dlatego podczas wymiany rekomenduje się profilaktyczną wymianę wszystkich pozostałych komponentów takich jak rolki i napinacze.

 

Napęd pasowy osprzętu silnika

Oprócz rozrządów z napędu pasowego korzysta wiele urządzeń dodatkowych. Jest to napęd realizowany za pośrednictwem nowoczesnych pasków wieloklinowych, które napędzają alternator, pompę hydraulicznego układu wspomagania kierownicy, pompę cieczy chłodzącej czy pompę układu klimatyzacji. Napęd pasowy osprzętu podobnie jak układ rozrządu korzysta z szeregu rolek prowadzących i napinaczy, które prowadzą pasek wieloklinowy pomiędzy kolejnymi zasilanymi nim urządzeniami. Podobnie jak w przypadku rozrządu, wymiana paska wieloklinowego powinna być realizowana w komplecie z wszystkimi komponentami napędu pasowego.

Promocje